Menu

Bondary

Miejscowość z terenu gminy Michałowo.

Bondary1 są niewielką miejscowością położoną nad rzeką Narew, tuż za tamą czołową Zalewu Siemianówka. Miejscowość ta znajduje się w granicach gminy Michałowo, na trasie Michałowo - Nowa Wola - Juszkowy Gród2 - BONDARY - Lewkowo3 - Narewka4.

Ciekawostką jest pochodzenie nazwy miejscowości Bondary. Jedna z legend głosi, że w XVI w. orszak królowej Bony, poruszający się na północ królewskim szlakiem - jednej z odnóg tzw. "szlaku bursztynowego" - nie dotarł na planowany nocleg w dworze etapowym w Jałówce i był zmuszony zatrzymać się w niewielkiej, nie nazwanej osadzie położonej nad północnym brzegiem rzeki. Po noclegu - przed dalszą podróżą - królowa Bona w podzięce za gościnne przyjęcie, wręczyła mieszkańcom osady drobne podarki. Z biegiem lat ci sami mieszkańcy, chcąc upamiętnić wizytę królowej Bony, nadali nazwę swej osadzie - BONY DARY. Z czasem nazwa ta zmieniła się fonetycznie na BONDARY. 

Bondary gościły także (chociaż przelotem) Zygmunta Augusta. W styczniu 1546 r., wracając z polowania w Białowieży do zamku w Wilnie, jechał tym samym szlakiem co jego matka - przez Bondary, Jałówkę i Krynki.

Bardziej prawdopodobnym jest powstanie nazwy od słowa pochodzącego z miejscowej gwary - "bandar" (bednarz). W tej właśnie miejscowości wytwarzano bardzo dobrej jakości beczki.

A teraz coś dla wędkarzy. W Bondarach znajdują się dwa sklepy ze stoiskami wędkarskimi. Jeden z nich jest dobrze zaopatrzony, a w drugim można nabyć podstawowy sprzęt, ale z małym wyborem. W tej też miejscowości, u Pana Mirucia można dokonać opłat wędkarskich. Lokalizacja obiektów znajduje się na stronie www.mapa.siemianowka.pl.


Nazwy miejscowe z pogrubionym akcentem:
1 Bandary
2 Juszkawy Hród
3 Laukowo
4 Narauka

 • Wjazd od strony gminy Narewka

  Wjazd od strony gminy Narewka

 • Widok ogólny

  Widok ogólny

 • Dobrze zaopatrzony sklep wędkarski

  Dobrze zaopatrzony sklep wędkarski

 • Dobrze zaopatrzony sklep wędkarski

  Dobrze zaopatrzony sklep wędkarski

 • Dobrze zaopatrzony sklep wędkarski

  Dobrze zaopatrzony sklep wędkarski

 • Dobrze zaopatrzony sklep wędkarski

  Dobrze zaopatrzony sklep wędkarski

 • U Pana Mirucia można dokonać opłat wędkarskich

  U Pana Mirucia można dokonać opłat wędkarskich

 • Sklep z drobnymi artykułami wędkarskimi

  Sklep z drobnymi artykułami wędkarskimi

Script logo